Fototypy skóry

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - fototypy skóry

 

FOTOTYP SKÓRY - ZA CO ODPOWIADA?
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jedni ludzie praktycznie przez cały rok nie mogą rozstać się z filtrem UV, a przy opalaniu i tak ulegają poparzeniom, podczas gdy inni nie potrzebują takiej ochrony w ogóle, a opalenizna na ich skórze pojawia się wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, a latem cieszą się piękną, ciemną karnacją – to właśnie za to odpowiada indywidualny fototyp skóry, czyli wrodzona ilość melaniny.

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - fototypy skóry tabela

 

JAK OKREŚLIĆ FOTOTYP SKÓRY?

Chcąc określić fototyp skóry, należy, oprócz obserwacji takich cech jak karnacja, piegi, kolor włosów i oczu, zadać konkretne pytania. Chodzi tu przede wszystkim o reakcje skóry na słońce. Osoby należące do typów 4 i 5 rzadko lub sporadycznie ulegają poparzeniom słonecznym. U nich też, w przeciwieństwie do typów 2 i 3, opalenizna jest głęboka, w odcieniu brązowo-oliwkowym. Natomiast osoby typu celtyckiego bardzo słabo bądź w ogóle nie są w stanie się opalić. Kolor ich z trudem zdobytej opalenizny jest różowoczerwony. Musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że reakcja skóry na słońce zmienia się z wiekiem. Osoby po 50 roku życia nie powinny kierować się swoimi reakcjami na słońce w wieku młodzieńczym. Poza tym należy zwrócić uwagę na wszelkie znamiona oraz zmiany pigmentowe na skórze.

 

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - fototypy skóry 6

 

OKREŚLIĆ SWÓJ FOTOTYP I OPALAJ SIĘ NAJ BEZPIECZNIEJ W POLICACH I SZCZECINIE

Fototyp skóry jest pewnie wciąż dla wielu z Was terminem lekko tajemniczym i mało znanym. Warto jednak zapoznać się z tym pojęciem, ponieważ może ono pomóc nam określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych. Wyznacznikiem dla danego fototypu jest zawartość melaniny, czyli pigmentu obecnego w skórze i odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny. Melanina jest też obecna we włosach i tęczówkach oczu, dlatego sam typ urody może już wskazywać na fototyp skóry. Wiedza o fototypach skóry jest na przykład przydatna do dopasowania długości i częstotliwości seansów opalania w solarium. By prawidłowo określić fototyp należy zatem wziąć pod uwagę kolor włosów, oczu, a przede wszystkim rodzaj cery i jej skłonność do oparzeń oraz naturalną ochronę przed UV.

 

Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

 

Fototyp 1
  FOTOTYP CELTYCKI  

 

Cera: biała karnacja
Włosy: bardzo jasny blond lub rude
Oczy: jasnoniebieskie, przezroczyste bądź w odcieniu zielonym
Informacje dodatkowe: duża ilość piegów

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 1

 

Reakcja na opalanie: już nieduża dawka słońca wywołuje poparzenia. Bez względu na długość seansu - brak pigmentacji skóry. Jest to oznaką, że osoby o tym fototypie nigdy nie będą brązowe, a więc nie powinny korzystać z kąpieli słonecznej w celu uzyskania opalenizny.
Solarium: brak logiki w korzystaniu z solarium. Można wręcz powiedzieć: całkowity zakaz opalania w solarium z powodu zwiększonego ryzyka poparzenia. Jedynym wyjątkiem mogą być sporadyczne wizyty w profesjonalnym salonie solaryjnym posiadającym specjalistyczne niskociśnieniowe urządzenia opalające o płynnej regulacji mocy umożliwiające skorzystanie z kąpieli słonecznej w celach terapeutycznych. Urządzenia te powinny umożliwić personelowi dobór takiej dawki promieni, która potrzebna jest tylko do wywołania biopozytywnych efektów w skórze, czyli między innymi wywoła syntezę witaminy D3.
Opalanie na plaży: Osobom o fototypie I nie zaleca się wcale pobytu na otwartej plaży. Nawet gdy przebywają pod parasolem, w cieniu, dociera do ich skóry od 30 do 50% promieni słonecznych. Wskazane jest bezwzględne stosowanie kosmetyków ochronnych z nominalnym faktorem 15 lub większym. W przypadku tego fototypu można powiedzieć, że im wyższy faktor, tym lepiej.


Fototyp 2
  FOTOTYP PÓŁNOCNOEUROPEJSKI  

 

Cera: jasna karnacja
Włosy: jasny i ciemny blond
Oczy: niebieskie, szare lub zielone
Informacje dodatkowe: skłonność do występowania piegów

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 2

 

Reakcja na opalanie: Już nieduża dawka słońca wywołuje zaczerwienienie skóry, większa - natychmiastowe jej poparzenie. Przy częstych i krótkich seansach występuje jednak pigmentacja skóry. To oznacza, że osoby o tym fototypie muszą bardzo ostrożnie korzystać z dobrodziejstw słońca, a by być brązowe - poświęcić temu procesowi bardzo dużo czasu.
Solarium: Ostrożne korzystanie z solarium. Zaleca się bezwzględne sprawdzenie reakcji skóry na opalania w solarium. Pierwszy seans nie powinien przekraczać 5-8 minut, a czas winien być odwrotnie proporcjonalny do mocy urządzenia. Osoby o takiej karnacji należą do grupy zwiększonego ryzyka poparzenia. Zalecane wizyty tylko w profesjonalnym salonie solaryjnym z wykwalifikowanym personelem.
Opalanie na plaży: Osobom o fototypie II zaleca się ograniczanie pobytu na otwartej plaży. Wskazane jest bezwzględne stosowanie kosmetyków ochronnych.


Fototyp 3
  FOTOTYP ŚRODKOWOEUROPEJSKI  

 

Cera: lekko śniada karnacja
Włosy: ciemny blond lub brązowe
Oczy: brązowe, szare lub niebieskie
Informacje dodatkowe: bardzo rzadka skłonność do występowania piegów

 

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 3

 

Reakcja na opalanie: Już nieduża dawka słońca wywołuje zaczerwienienie skóry, większa - natychmiastowe jej poparzenie. Przy częstych i krótkich seansach występuje jednak pigmentacja skóry. To oznacza, że osoby o tym fototypie muszą bardzo ostrożnie korzystać z dobrodziejstw słońca, a by być brązowe - poświęcić temu procesowi bardzo dużo czasu.
Solarium: Ostrożne korzystanie z solarium. Zaleca się bezwzględne sprawdzenie reakcji skóry na opalania w solarium. Pierwszy seans nie powinien przekraczać 5-8 minut, a czas winien być odwrotnie proporcjonalny do mocy urządzenia. Osoby o takiej karnacji należą do grupy zwiększonego ryzyka poparzenia. Zalecane wizyty tylko w profesjonalnym salonie solarium z wykwalifikowanym personelem.
Opalanie na plaży: Osobom o fototypie II zaleca się ograniczanie pobytu na otwartej plaży. Wskazane jest bezwzględne stosowanie kosmetyków ochronnych.


Fototyp 4
  FOTOTYP POŁUDNIOWOEUROPEJSKI  

 

Cera: lekko śniada karnacja.
Włosy: ciemny blond lub brązowe
Oczy: ciemnobrązowe lub czarne
Informacje dodatkowe: brak skłonności do występowania piegów

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 4

 

Reakcja na opalanie: Już nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry. Bardzo duża odporność własna skóry na poparzenia. Przy tym fototypie można by powiedzieć żartobliwie: hulaj dusza, piekła nie ma. Fantastyczne wręcz skłonności do uzyskania opalenizny nie likwidują jednak efektów postarzanie jej pod wpływem nadmiernych ilości promieni ultrafioletowych. Zalecany faktor w kosmetyku do opalania na plaży to przedział SPF 2-6, przy czym w pierwszych dniach wzmożonego kontaktu ze słońcem faktor nie powinien być mniejszy niż 4.

Solarium: Korzystanie z solarium bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na promienie ultrafioletowe nie przyniesie jej z pewnością żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - doprowadzi do powstania zmarszczek i przedwczesnego postarzenia. Aby nie eksponować nadmiernie skóry na promienie UV, zalecamy korzystanie z usług profesjonalnie prowadzonych salonów solarium.


Fototyp 5
  FOTOTYP PÓŁNOCNOAFRYKAŃSKI  

 

Cera: dość ciemna karnacja
Włosy: ciemne
Oczy: ciemnobrązowe oraz czarne
Informacje dodatkowe: brak skłonności do występowania piegów

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 5

 

Reakcja na opalanie: Cechą charakterystyczną dla fototypu V jest stałe zabarwienie skóry, które zapewnia doskonałą ochronę przed słońcem. Mimo to ludzie o tym fototypie skóry paradoksalnie spędzają większość życia w cieniu, ograniczając jak najbardziej kontakt ze słońcem
Solarium: Nie istnieją żadne ograniczenia w sferze korzystania z tego typu usług. Skóra doskonale znosi oddziaływanie promieni UV, jednak należy pamiętać, że we wszystkim należy zachować stosowny umiar. Zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych salonów solarium.


Fototyp 6
  FOTOTYP AFRYKAŃSKI  

 

Cera: bardzo ciemna karnacja
Włosy: ciemne
Oczy: ciemnobrązowe oraz czarne

Informacje dodatkowe: brak skłonności do występowania piegów

 

MultiSolar Solarium Siłownia Sauna Studio GYM Szczecin Police Fitness Klub - foto 6

 

Reakcja na opalanie: Osoby o afroamerykańskim typie skóry nie muszą, co oczywiste, korzystać z dobrodziejstw słońca oraz salonów solarium. Jedyną zaletą, którą niesie za sobą promieniowanie UVB jest dla nich poprawa samopoczucia. Należy jednak pamiętać o tym, że żaden człowiek nie posiada naturalnej ochrony przed poparzeniami słonecznymi.
Solarium: Osoby o bardzo ciemnej karnacji sporadycznie korzystają z usług salonów solaryjnych, jedynie w celu poprawy samopoczucia i dostarczeniu organizmowi witaminy D3.