Hardkorowy Koksu

15 - MultiSolar Fitness Klub Solarium Siłownia Szczecin Police - opalanie witamina D

 

Co wspólnego mają: witamina D i Hardkorowy Koksu?

 

Na pewno dużo już wiesz o znaczeniu witaminy D dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Okazuje się jednak, że mocne kości, dobry sen i poprawa odporności… to dopiero początek jej niesamowitych właściwości!

 

Trening tylko z witaminą D?

 

Jak wynika z licznych badań, witamina D ma bardzo pozytywny wpływ na siłę mięśni. I nie chodzi wcale o to, żeby wyglądać jak tytułowy Hardkorowy Koksu (no chyba, że o tym marzysz :)). Siła mięśni bezpośrednio przekłada się na ogólną sprawność fizyczną - zwinność, szybkość, koordynację ruchową… Przydaje się na co dzień, do odkręcenia słoika czy utrzymania równowagi w zatłoczonym autobusie. Prawidłowa siła mięśni to również mniejsze ryzyko kontuzji, czyli niepotrzebnego bólu i kłopotu.

 

W miesiącach słonecznych znacznie łatwiej jest naturalnie utrzymać wysokie stężenie witaminy D w organizmie - jej skórna synteza zachodzi pod wpływem światła. Stwierdzono, że właśnie latem, gdy dzień jest dłuższy, szybciej buduje się siła mięśni. W zimowych, mało słonecznych miesiącach, poziom witaminy D w organizmie spada nawet dziesięciokrotnie (!). Wtedy też znacznie trudniej o sportowe czy fitnessowe sukcesy. Dlaczego tak się dzieje? Witamina D uczestniczy w budowie włókien mięśniowych typu II. To tzw. włókna szybko kurczliwe, stworzone do dużego i intensywnego wysiłku. Według badań, odpowiednia suplementacja witaminy D jest w stanie zwiększyć siłę mięśniową aż o 20%!

 

Czy moje solarium też ma tę moc?

 

Czy to oznacza, że swoją sprawność fizyczną można poprawić … także na solarium? Dobre wieści - odpowiedzi na to pytanie poszukiwali już naukowcy, a wyniki ich pracy są bardzo obiecujące!

 

Interesujące badania przeprowadzono na University of Applied Sciences w Koblenz, we współpracy z Institute for Performance Diagnostics and Sport Traumatology. Do testów przystąpiło 28 sportowców: amatorów oraz zawodowców. Podzielono ich na trzy grupy, zgodnie z poziomem ich niedoboru witaminy D. Każda grupa otrzymała inne zalecenia dotyczące częstotliwości korzystania z solarium. Długość poszczególnych sesji dostosowano do odcienia skóry i preferencji badanych. Dla dociekliwych - szczegóły poniżej.

 


 

Eksperyment trwał trzy miesiące. Co się okazało?

 

> poziom witaminy D wzrósł u wszystkich badanych - z ponad 64% członków grupy, którzy mieli kłopoty z niedoborem, zostało tylko 11%


> u uczestników zwiększyły się możliwości regeneracyjne organizmu. Pośrednio zwiększyła się także wydolność, czyli zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego (nawet długotrwałego lub ciężkiego), bez głębokiego zmęczenia.


Solarium = skuteczne i stabilne działanie

 

Dlaczego postawiono na taką metodę zwiększenia poziomu witaminy D u badanych? Dlaczego badanym zalecano wizyty na solarium, a nie - suplementację środkami z apteki lub zmianę diety? Powodów jest kilka.

 

> Wchłanialność witaminy z pożywienia jest minimalna (10-20%). Aż 80-90% witaminy D produkowane jest pod wpływem działania światła (słonecznego lub właśnie solaryjnego). Szczególnie duże znaczenie mają tu promienie UVB. Co ciekawe, światło które zagląda przez okna domów i biur nie pomaga pozyskać witaminy D. Szklana szyba zatrzymuje cenne w tym kontekście promienie UVB.


> Wizyty w solarium łatwiej zaplanować i regularnie powtarzać, niezależnie od pogody czy pory dnia.


Podziel się tą wiedzą ze swoimi znajomymi

 

Szacuje się, że na niedobory witaminy D cierpi nawet 90% Polaków! Popularyzacja skutecznych metod poprawy tego stanu rzeczy jest kluczowa. Salony solaryjne mają szansę odegrać tu ważną rolę.

 

Chcesz podzielić się swoją wiedzą ze znajomymi lub rodziną?

Udostępnij im link do tego artykułu.

 

Siłownia Solarium Szczecin Police - 2

 

Siłownia Solarium Szczecin Police - 1

 

Jeśli chcesz skorzystać z pierwszego solarium w Policach i Szczecinie z kolorowymi i regenerującymi lampami - to teraz jest na to najlepszy moment. To bardzo proste! Wystarczy poniżej kupić karnet, który jest ważny, aż sześć miesięcy i z którego może korzystać dowolna ilość osób. Wystarczy wejść w KARNET KUP TERAZ i się zalogować lub zarejestrować...
 

 

    KARNET KUP TERAZ